|
|
Regulamin Pracy Zakładu Gospodarki Lokalowej w Mikołowie Podstawa prawna: Ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 2593), art. 104 Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tekst jednolity Dz. U. nr 21 z 1998 r. nr 21 poz. 942 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze do Kodeksu Pracy I. Postanowienia ogólne §1 - Postanowienia Regulaminu Pracy określają organizację i porządek wewnętrzny w Zakładzie Gospodarki Lokalowej w Mikołowie jako pracodawcy oraz ustalają związane z procesem pracy, prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
- Niniejszy regulamin obowiązuje wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko, jak również podstawą nawiązania stosunku pracy.
II. Obowiązki pracodawcy §2 ZGL obowiązany jest do: - przydziału pracownikowi pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom i posiadanym uprawnieniom. Zaznajomienia pracownika z zakresem jego obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku,
- organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy,
- zapewnienia przestrzegania porządku i dyscypliny pracy,
- zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wykluczających zagrożenie życia i zdrowia pracowników,
- terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń należnych pracownikowi,
- ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zakresie potrzeb ZGL,
- stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracownika oraz wyników jego pracy,
- nadzorowania przestrzegania ustawy antyalkoholowej i antynikotynowej,
- prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników,
- przestrzegania innych obowiązków wynikających z Kodeksu Pracy i Ustawy o pracownikach samorządowych, a w szczególności dotyczących:
- zatrudnienia młodocianych,
- zatrudnienia kobiet ciężarnych.
§3 - Obowiązkiem pracodawcy jest zaznajamianie pracowników z zasadami systemu wynagrodzenia oraz innymi przepisami wewnętrznymi mającymi wpływ na wysokość wynagrodzeń i świadczeń pracowników.
- Pracownik ma prawo do uzyskania informacji w sprawach, o których mowa w ust. 1, jak również do żądania wyjaśnień dotyczących wysokości i poprawności naliczania przysługującego mu indywidualnego wynagrodzenia.
III. Obowiązki pracownika §4 - Pracownik jest zobowiązany wykonać pracę sumiennie i starannie wykorzystując w pełni czas pracy na pracę zawodową oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy a nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy lub umową o pracę.
- Do podstawowych obowiązków pracownika należy:
- ścisłe przestrzeganie obowiązującego w ZGL regulaminu pracy,
- przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i przepisów przeciwpożarowych,
- wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- przestrzeganie czasu pracy ustalonego w Zakładzie Gospodarki Lokalowej,
- przestrzeganie ustalonego porządku pracy,
- przestrzeganie tajemnicy państwowej i służbowej określonej w odrębnych przepisach,
- przejawianie należytej dbałości o mienie zakładu pracy,
- zachowanie uprzejmości życzliwości w kontaktach ze zwierzchnikiem, podwładnym i współpracownikami,
- zachowanie szczególnej grzeczności w kontaktach z mieszkańcami,
- zachowanie się z godnością w pracy i poza nią,
- przestrzeganie przepisów ustawy antynikotynowej.
- Pracownikowi zabrania się:
- opuszczenia miejsca pracy w czasie pracy bez zgody bezpośredniego przełożonego,
- wnosić i spożywać na terenie zakładu napoje alkoholowe, bądź też przebywać w ZGL po ich spożyciu.
- Zasady odpowiedzialności pracowników:
- za niewykonywanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych,
- za mienie powierzone pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się,
- za nieprzestrzeganie ustalonego porządku i dyscypliny pracy, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych określa Kodeks Pracy.
IV. Czas pracy §5 - Czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w ZGL lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
- Czas pracy powinien być w pełni wykorzystany przez każdego pracownika na wykonywanie obowiązków pracowniczych.
- Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy celem prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi na jego żądanie.
§6 - Czas pracy pracowników nie może przekroczyć 40 godzin na tydzień i ośmiu godzin na dobę w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy wynosi jeden miesiąc.
- Tydzień roboczy obejmuje dni od poniedziałku do piątku.
- Wystąpienie święta będącego dniem ustawowo wolnym od pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wyznaczenia innego dnia wolnego od pracy w zamian za święto w ramach ustalonego okresu rozliczeniowego.
- W ZGL obowiązują następujące godziny rozpoczynania i zakończenia pracy:
- w poniedziałek - rozpoczęcie pracy o godz. 8.00 zakończenie o godz. 16.00,
- w dniach od wtorku do piątku - rozpoczęcie pracy o godz. 7.00; zakończenie o godz. 15.00.
- Sprzątaczka rozpoczyna pracę pół godziny wcześniej przed zakończeniem pracy przez pozostałych pracowników.
- Późniejsze rozpoczęcie pracy lub jej wcześniejsze zakończenie wymaga uprzedniej zgody Kierownika ZGL.
- Na pisemny wniosek pracownika uzasadniony ważnym osobistymi względami pracodawca może ustalić indywidualny, odbiegający od postanowień niniejszego regulaminu rozkład czasu pracy.
- Pracownikowi przysługuje 30 min przerwa w pracy przeznaczona na spożycie posiłku wliczana do czasu pracy.
§7 - Pracownik zobowiązany jest do punktualnego rozpoczynania pracy, którą powinien potwierdzić podpisem na liście obecności.
- Brak podpisu pracownika na liście obecności lub wpisu do ewidencji wyjść w godzinach pracy oznacza nieobecność wymagającą wyjaśnienia.
- Pracownik jest zobowiązany do zgłaszania każdorazowo wyjścia poza zakład pracy bezpośredniemu przełożonemu oraz dokonywania odpowiednich wpisów w książce wyjść.
- Podstawą opuszczenia miejsca pracy w celach służbowych jest "Polecenie wyjazdu służbowego" podpisane przez Kierownika zakładu lub osobę przez niego upoważnioną.
- Jako formy kontroli wykorzystywania czasu pracy stosuje się:
- listy obecności,
- ewidencję wyjść w godzinach służbowych,
- ewidencję delegacji służbowych,
- ewidencję okresów nieobecności w pracy.
Dokumentację tę prowadzi Dział Kadr. - Przebywanie w pomieszczeniach służbowych po godzinach pracy może mieć miejsce jedynie za zgodą bezpośredniego przełożonego.
§8 - Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku:
- z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy
nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 4 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym. Czas pracy z uwzględnieniem pracy w godzinach nadliczbowych nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin tygodniowo w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. - Za pracę w święto może być udzielony dzień wolny.
- Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy wykonują w razie konieczności pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
V. Dyscyplina pracy - usprawiedliwienie nieobecności w pracy i zwolnienia z pracy §9 Za naruszenie ustalonego porządku i dyscypliny pracy uważa się: - złe i niedbałe wykonywanie pracy oraz niszczenie środków pracy, a także wykonywanie prac nie związanych z zadaniami wynikającymi ze stosunku pracy,
- nieprzybycie do pracy, spóźnianie się do pracy lub samowolne jej opuszczenie bez usprawiedliwienia,
- stawianie się do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy,
- zakłócenie porządku i spokoju w miejscu pracy,
- niewykonywanie poleceń przełożonych,
- niewłaściwy stosunek do przełożonych i kolegów z pracy,
- nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
- nieprzestrzeganie tajemnicy państwowej i służbowej.
§10 - O niemożności stawienia się do pracy, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę lub niezwłocznie go zawiadomić podając przyczyny i przewidywany okres nieobecności w pracy, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Zaświadczenie o niezdolności do pracy pracownik zobowiązany jest dostarczyć do 7 dni od jego otrzymania pod rygorem obniżenia zasiłku o 25%.
- Zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę w Dziale Kadr ZGL, telefonicznie, za pośrednictwem innego środka łączności lub drogą pocztową. W tym przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
- Dowody usprawiedliwiające nieobecność w pracy zostały wyszczególnione w §3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281).
§11 - Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na zasadach określonych w Kodeksie Pracy oraz rozporządzenia wymienionego wyżej.
- Dokumenty potwierdzające usprawiedliwiony charakter nieobecności pracownik jest zobowiązany przedłożyć pracodawcy najpóźniej w chwili powrotu do pracy po okresie nieobecności.
§12 Opuszczenie pracy lub spóźnienie się do pracy usprawiedliwiają ważne przyczyny, a w szczególności: - choroba pracownika lub członka rodziny wymagającego sprawowania przez pracownika osobistej opieki,
- wypadek pracownika lub członka rodziny,
- okoliczności wymagające sprawowania prze pracownika opieki nad dzieckiem do lat 8,
- zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji.
§13 - Załatwienie spraw społecznych, osobistych i innych nie związanych z pracą zawodową powinno odbywać się w czasie wolnym od pracy. Załatwienie takich spraw w czasie godzin pracy jest dopuszczalne tylko w razie konieczności w granicach i na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
- Czas zwolnienia od pracy niezbędny dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy, powinien zostać odpracowany w dniu i godzinach uzgodnionych z bezpośrednim przełożonym.
VI. Termin i miejsce wypłaty wynagrodzeń §14 - Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w umowie o pracę.
- Wynagrodzenie wypłacane jest w kasie ZGL, znajdującej się w jego siedzibie przy ul. Krawczyka 16, z dołu ostatniego dnia miesiąca od godz. 13.30 do 14.30.
- Jeżeli dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
- Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest do rąk własnych pracownika lub osoby przez niego pisemnie upoważnionej.
- Wynagrodzenie może zostać przelane na wskazane przez pracownika konto bankowe po złożeniu odpowiedniego pisemnego oświadczenia.
VII. Urlopy pracownicze §15 - Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze określonym przez przepisy kodeksu pracy.
- Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.
- Urlopy udzielane są w terminie ustalonym przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem.
- Urlopu niewykorzystanego zgodnie z tak ustalonym terminem pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
- W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.
- W ramach przysługującego wymiaru urlopu pracownik ma prawo do żądania 4 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu do godz. 10.00.
VIII. Stosowanie nagród i wyróżnień §16 - Za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej stosowane są następujące nagrody i wyróżnienia:
- nagroda pieniężna,
- nagroda rzeczowa,
- dyplom uznania.
- Podstawą do udzielenia wyróżnienia oraz nagród jest pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego uwzględniający:
- nienaganne i rzetelne wywiązywanie się z nałożonych obowiązków,
- wykonywanie innych zadań,
- przez okres dłuższy niż dwa tygodnie zastępowanie innego pracownika,
- wykazywanie troskę o mienie zakładu,
- podnoszenie swoich kwalifikacji,
- przestrzeganie dyscypliny pracy.
- O przyznaniu nagrody decyduje kierownik zakładu.
IX. Kary za naruszenie porządku i dyscypliny pracy §17 - Za nieprzestrzeganie porządku i dyscypliny pracy, regulaminu pracy, przepisów bhp i p.poż. pracownikom mogą być udzielone:
- kary przewidziane w art. 108 kodeksu pracy tj.:
- kara upomnienia,
- kara nagany,
- kara pieniężna,
- rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn wskazanych w art. 52 kodeksu pracy §1-3,
- rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
- Kara pieniężna może być udzielana za:
- nieprzestrzeganie przepisów bhp i p.poż.,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- nieprzestrzeganie ustawy antyalkoholowej.
- Wysokość kary pieniężnej oraz tryb postępowania przy stosowaniu kar porządkowych reguluje ustawa o pracownikach samorządowych oraz Kodeks Pracy.
X. Bezpieczeństwo i higiena pracy §18 - Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, wykorzystując w tym zakresie możliwości nowoczesnych osiągnięć nauki i techniki, a w szczególności:
- odpowiednie zagospodarowanie oraz konserwację budynków i zainstalowanych w nim urządzeń, wewnętrznych ciągów komunikacyjnych, wind, stanowisk pracy i ich wyposażenia,
- ścisłe przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych, jak również przepisów o szkoleniu pracowników w tym zakresie,
- utrzymywanie w stanie pełnej sprawności wszelkich urządzeń technicznych, a zwłaszcza elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, grzewczych itp.,
- wprowadzenie zakazu używania alkoholów, narkotyków i innych środków odurzających w miejscu pracy oraz zakaz przebywania w stanie upojenia alkoholowego bądź odurzenia w zakładzie pracy - pod rygorem konsekwencji przewidzianych w kodeksie pracy,
- ograniczenie palenia tytoniu w pracy, do miejsc i pomieszczeń specjalnie w tym celu wydzielonych.
- Pracodawca może dopuścić pracownika do wykonywania pracy wyłącznie w wypadku, gdy posiada on wszystkie wymagane kwalifikacje zawodowe oraz odbył niezbędne szkolenia wstępne w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej. Jeśli wykonywanie danej pracy wymaga stosowania środków ochrony indywidualnej lub odzieży i ubrania roboczego, dopuszczenie do pracy może nastąpić wyłącznie po odpowiednim wyposażeniu danego pracownika.
- Środki ochrony indywidualnej, niezbędne do stosowania na określonych stanowiskach pracy, określa tabela środków ochrony indywidualnej stanowiąca załącznik nr 1 do regulaminu.
- Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo innych osób, pracownik ma prawo i obowiązek powstrzymać się od wykonywania pracy i niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego.
- Za okres powstrzymania się od pracy w sytuacjach określonych powyżej, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.
- Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika jest bezwzględne przestrzeganie przepisów bhp i p.poż. W szczególności każdy pracownik jest zobowiązany:
- znać przepisy i zasady BHP oraz p.poż.,
- uczestniczyć w organizowanych przez pracodawcę szkoleniach i ćwiczeniach z zakresu bhp i p.poż.,
- dbać o porządek i ład na własnym stanowisku pracy i jego otoczeniu,
- stosować środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zgodnie z ich przeznaczeniem,
- poddawać się wyznaczonym przez pracodawcę badaniom lekarskim oraz stosować się do zaleceń i wskazań lekarskich,
- niezwłocznie informować przełożonych o zauważonych wypadkach w miejscu pracy lub o stwierdzonych zagrożeniach życia lub zdrowia,
- lojalnie współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wykonywaniu obowiązków dot. BHP.
- Zabrania się pracownikom:
- wykorzystywania wyposażenia technicznego niezgodnie z przeznaczeniem,
- samowolnego przerabiania i demontowania elementów wyposażenia technicznego, bez upoważnienia pracodawcy lub bezpośredniego przełożonego.
XI. Zatrudnianie kobiet i pracowników młodocianych §19 - Zatrudnienie kobiet i pracowników młodocianych następuje zgodnie z zasadami wynikającymi z Działu VIII i IX Kodeksu Pracy.
- Wykazy prac wzbronionych kobietom oraz pracownikom młodocianym, zgodnie z powszechnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, stanowią załączniki nr 2 i 3 do niniejszego regulaminu.
XII. Postanowienia końcowe §20 Wyposażeni e stanowisk pracy w niezbędne materiały oraz sprzęt zapewnia komórka administracyjno-gospodarcza ZGL. §21 - W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy:
- ustawa o pracownikach samorządowych,
- Kodeks Pracy,
- przepisy wykonawcze.
- Zobowiązuje się kierowników działów do zapoznania z treścią regulaminu podległych im pracowników.
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie w dwa tygodnie po podpisaniu i podaniu go do wiadomości pracowników.
- Zmiana regulaminu może nastąpić w trybie przewidzianym dla jego ustalenia.
Załączniki: - Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej,
- Wykaz prac wzbronionych kobietom,
- Wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym.
|