|
|
Zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem USC - Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta, jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
- Akt małżeństwa sporządza się w księdze stanu cywilnego, bezpośrednio po złożeniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński i stanowi on wyłączny dowód jego zawarcia.
- Osoba zamierzająca zawrzeć związek małżeński składa oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.
- W przypadku zawarcia małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pisemne zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa wraz z koniecznymi dokumentami winny być złożone przez zainteresowanych minimum miesiąc przed planowaną datą zawarcia małżeństwa (jeżeli na przykład strony złożyły zapewnienia o nieistnieniu przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa dnia 2 maja, to dnia 2 czerwca o godz. 2400 upływa ten kodeksowy miesięczny termin; ślub może się odbyć 3 czerwca). Formalności związanych z zawarciem małżeństwa można dokonać wcześniej, nawet na 6 miesięcy przed ślubem.
- Mężczyzna i kobieta muszą mieć ukończone 18 lat.
- Sąd opiekuńczy może zezwolić - z ważnych powodów - na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat, jeżeli z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
- Osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo nie składa odpisu skróconego aktu stanu cywilnego, jeżeli został on sporządzony w USC, w którym osoba zamierza zawrzeć związek małżeński.
- Udzielenie ślubu poza lokalem USC jest możliwe za zgodą kierownika USC tylko w uzasadnionych sytuacjach - dotyczy to ludzi chorych, niepełnosprawnych (konieczne jest dołączenie do podania zaświadczenia lekarskiego), osób przebywających w areszcie lub więzieniu (konieczne zaświadczenie z zakładu karnego).
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 29.09.1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 1986 r. nr 36, poz. 180 z późniejszymi zmianami).
- Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
Wymagane dokumenty - Kawaler lub panna przedkładają:
- aktualny odpis skrócony aktu urodzenia.
- Rozwiedziony lub rozwiedziona przedkładają:
- aktualny odpis skrócony aktu urodzenia,
- aktualny odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.
- Wdowiec lub wdowa przedkładają:
- aktualny odpis skrócony aktu urodzenia,
- aktualny odpis skrócony aktu zgonu małżonka.
- Cudzoziemiec - odpowiednio jak wyżej oraz (wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego):
- zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ w swoim kraju lub przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie polskiego sądu zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej,
- zaświadczenie stałego pobytu (jeżeli w powyższym dokumencie nie ma informacji o stałym miejscu zamieszkania).
- Do wglądu:
- dowód osobisty, w przypadku obywateli polskich,
- paszport (karta stałego pobytu), w przypadku cudzoziemca,
- dokument uprawniający do pobytu w Polsce (wiza lub inny), w przypadku cudzoziemca.
Opłaty Za sporządzenie aktu małżeństwa - 84,00 zł. Miejsce złożenia dokumentów Urząd Stanu Cywilnego ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), parter, pokój nr 5 tel. (32) 324 84 51, 226 20 13 e-mail: usc@mikolow.eu Jednostka obsługująca Urząd Stanu Cywilnego ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), parter, pokój nr 5 tel. (32) 324 84 51, 226 20 13 e-mail: usc@mikolow.eu Godziny urzędowania poniedziałek od 730 do 1700 od wtorku do piątku od 730 do 1530 Sposób załatwienia sprawy - Przyjęcie dokumentów.
- Złożenie pisemnych zapewnień przez nupturientów.
- Ustalenie terminu zawarcia małżeństwa (małżeństwo nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia złożenia pisemnego zapewnienia, chyba że przemawiają za tym ważne względy).
- Sporządzenie aktu małżeństwa niezwłocznie po jego zawarciu.
- Nowożeńcy w dniu ślubu otrzymują 3 bezpłatne odpisy skrócone aktu małżeństwa.
Termin załatwienia sprawy Bezzwłocznie przyjęcie pisemnych zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego. Sporządzenie aktu małżeństwa niezwłocznie po jego zawarciu. Wydanie nowożeńcom w dniu ślubu 3 bezpłatnych odpisów skróconych aktu małżeństwa. Sposób przekazania informacji o sprawie Odbiór osobisty odpisów skróconych aktu małżeństwa w USC. Tryb odwoławczy W przypadku odmowy przyjęcia zapewnień o wstąpieniu w związek małżeński kierownik USC powiadamia na piśmie osoby zainteresowane o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma może wystąpić z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Mikołowie o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę dokonania tych czynności.
|