|
|
Wydanie zezwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej - Zbiórka publiczna może być przeprowadzona w formie:
- zbierania ofiar pieniężnych do puszek,
- sprzedaży cegiełek o wartości pieniężnej,
- zbierania ofiar w naturze,
- wpłacania ofiar na konto wskazane przez organizatora zbiórki,
- sprzedaży przedmiotów.
- Organ gminy jest właściwy do wydania zezwolenia na zbiórkę publiczną o ile ma być ona przeprowadzona na obszarze gminy lub jej części. Do wydania zezwolenia na zbiórkę publiczną na obszarze powiatu lub jego części obejmującej więcej niż jedną gminę uprawniony jest starosta, na obszarze województwa lub jego części obejmującej więcej niż jeden powiat marszałek województwa, a na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy jedynie zbiórek o charakterze publicznym, stąd nie ma takiego obowiązku w przypadku zbiórek:
- dokonywanych na cele religijne, jeżeli są one prowadzone w obrębie zabudowań i pomieszczeń służących tym celom,
- przeprowadzanych w drodze loterii fantowych i pieniężnych, jeżeli zbiórki te nie są organizowane w miejscach publicznych,
- przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród osób znanych osobiście przeprowadzającemu zbiórkę,
- wśród młodzieży szkolnej w lokalach szkolnych odbywających się na podstawie zezwolenia władz szkolnych,
- koleżeńskich w lokalach urzędów publicznych na cele godne poparcia, odbywających się na podstawie pozwolenia kierownika urzędu.
- Zezwolenie może być udzielone jedynie stowarzyszeniom, organizacjom posiadającym osobowość prawną, komitetom zorganizowanym dla przeprowadzenia i uzyskania określonego celu.
- Organ gminy, wydający pozwolenie na zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki publicznej, może w każdym czasie kontrolować przebieg i wyniki zbiórki, a także badać w tym celu odpowiednie dokumenty oraz żądać udzielenia wyjaśnień.
- Jeżeli zbiórka publiczna prowadzona jest niezgodnie z przepisami ustawy, albo zostało ujawnione, iż dalsze prowadzenie zbiórki może zagrażać bezpieczeństwu, spokojowi lub porządkowi publicznemu, albo gdy zostało stwierdzone, że uzyskane ze zbiórki ofiary nie są przeznaczone na właściwy cel, organ gminy może cofnąć w każdym czasie pozwolenie na prowadzenie zbiórki, a równocześnie orzec o przekazaniu zebranych ofiar na określony cel humanitarny. Cofnięcie pozwolenia następuje w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje stronie odwołanie na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego.
- Osoba uprawniona do przeprowadzenia zbiórki publicznej winna posiadać przy sobie dokument tożsamości oraz legitymację upoważniającą do przeprowadzenia zbiórki, wystawioną przez organizację, która uzyskała uprawnienie do przeprowadzenia zbiórki publicznej.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 15.03.1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. z 1933 r. nr 22, poz. 162 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6.11.2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (Dz. U. z 2003 r. nr 199, poz. 1947 ze zmianami).
Wymagane dokumenty - Wniosek o udzielenie pozwolenia ( DOC (36 KB), PDF (23 KB)).
- Aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku komitetów pełny skład osobowy komitetu z podpisami oraz adresami członków).
- Aktualny statut stowarzyszenia lub organizacji (lub akt organizacyjny komitetu powołanego do przeprowadzenia zbiórki ze wskazaniem osób, które będą składały oświadczenia woli w imieniu komitetu - podać serię i nr dowodu osobistego).
- Dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Uwaga! Można dołączyć uwierzytelnione kopie ww. dokumentów, uwierzytelnienia może dokonać organ, który dokument wydał lub notariusz, radca prawny, adwokat. Poświadczenie statutu możliwe jest również przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy (na każdej stronie czytelne podpisy za zgodność z oryginałem) oraz oświadczenie o zgodności załączonej kopii z aktualnym brzmieniem statutu zarejestrowanego przez sąd. Opłaty - Za wydanie pozwolenia - 82,00 zł.
- Zwolnione z wniesienia opłaty są organizacje pożytku publicznego.
Miejsce złożenia dokumentów Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 12 tel. (32) 324 84 55 e-mail: boo.1@mikolow.eu lub Urząd Miasta Mikołowa Rynek 16, pok. nr 1, 43-190 Mikołów tel.: (32) 324 84 02, 324 85 01 e-mail: um@mikolow.eu Jednostka obsługująca Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 12 tel. (32) 324 84 55 e-mail: boo.1@mikolow.eul Godziny urzędowania poniedziałek od 730 do 1700 od wtorku do piątku od 730 do 1530 Sposób załatwienia sprawy Wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Termin załatwienia sprawy Do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Sposób przekazania informacji o sprawie Odbiór decyzji może nastąpić osobiście przez wnioskodawcę lub za pośrednictwem poczty, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Tryb odwoławczy Od decyzji odmawiającej zezwolenia na zorganizowanie zbiórki publicznej na terenie miasta Mikołów przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Odwołanie składa się za pośrednictwem burmistrza miasta Mikołów.
|