|
|
Zameldowanie cudzoziemców na pobyt czasowy - Cudzoziemiec przebywający w danej miejscowości zobowiązany jest zameldować się na pobyt czasowy, przed upływem 48 godzin od chwili przybycia do danej miejscowości.
- Zgłoszenie zameldowania na pobyt czasowy trwający do 3 miesięcy dokonuje się ustnie w organie gminy w obecności najemcy lub właściciela lokalu, podając datę przybycia, adres i zamierzony czas trwania pobytu.
- W zastępstwie osoby obowiązanej do zameldowania się, czynności zgłoszenia danych może dokonać członek rodziny, opiekun ustawowy lub faktyczny albo inna osoba.
- Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczna opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
- Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, kartę pobytu oraz zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE wydaje wojewoda śląski. Wnioski składa się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim - Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Katowice ul. Jagiellońska 25.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 10.04.1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24.12.2002 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych (Dz. U. z 2002 r. nr 236, poz. 1999).
Wymagane dokumenty - Druk "zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące" ( PDF (36 KB)).
- Ważny paszport z ważną polską wizą.
- W przypadku obywateli państw, z którymi zawarte jest porozumienie o ruchu bezwizowym - ważny paszport oraz (jeżeli porozumienie tak stanowi) zaproszenie zaopatrzone w adnotację o wpisie do ewidencji zaproszeń prowadzonej w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
- W przypadku cudzoziemców zamierzających zamieszkiwać w Katowicach przez okres dłuższy niż 3 miesiące - paszport oraz odpowiednio:
- decyzja wojewody śląskiego zezwalająca na zamieszkiwanie na czas oznaczony,
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
- karta pobytu albo zezwolenie na osiedlenie się,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
- decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczpospolitej Polskiej,
- decyzja o udzieleniu w Rzeczpospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt tolerowany.
- W przypadku obywateli państw członkowskich UE zamierzających zamieszkać na okres dłuższy niż 3 miesiące - zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela państwa członkowskiego UE wydane przez wojewodę śląskiego.
- Właściciel lub inny podmiot dysponujący lokalem okazuje tytuł prawny do lokalu.
Opłaty Nie podlega opłacie. Miejsce złożenia dokumentów Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 14 tel. (32) 324 84 56 e-mail: boo.1@mikolow.eu Jednostka obsługująca Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 14 tel. (32) 324 84 56 e-mail: boo.1@mikolow.eu Godziny urzędowania poniedziałek od 730 do 1700 od wtorku do piątku od 730 do 1530 Sposób załatwienia sprawy Przyjęcie zgłoszenia pobytu czasowego i wydanie cudzoziemcowi zaświadczenia potwierdzającego zameldowanie na pobyt czasowy pod wskazanym adresem. Termin załatwienia sprawy Niezwłocznie w obecności wnioskodawcy. Sposób przekazania informacji o sprawie Odbiór potwierdzenia zameldowania bezpośrednio po dopełnieniu obowiązku zgłoszenia. Tryb odwoławczy Nie przysługuje.
|