|
|
Zameldowanie obywateli RP na pobyt czasowy trwający powyżej trzech miesięcy - W zastępstwie osoby obowiązanej do zameldowania się, czynności zgłoszenia danych może dokonać członek rodziny, opiekun ustawowy lub faktyczny albo inna osoba.
- Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę.
- Dla osób niepełnoletnich druki meldunkowe wypełnia się oddzielnie nawet wówczas, jeśli meldowane są równocześnie z opiekunem.
- Osoba, która przedłuża pobyt czasowy w tej samej miejscowości ponad zgłoszony czas trwania, zmienia adres albo zmienia pobyt czasowy na pobyt stały, jest obowiązana dokonać odpowiedniego zameldowania w ciągu doby.
- Jeżeli dane na zgłoszeniu pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące budzą wątpliwości, organ gminy wszczyna postępowanie o zameldowanie, które kończy wydaniem decyzji.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 10.04.1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24.12.2002 r. w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych (Dz. U. z 2002 r. nr 236, poz. 1999).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31.08.1992 r. w sprawie zasad, zakresu i trybu spełniania wojskowego obowiązku meldunkowego oraz uzyskiwania zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicę, a także organów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 1992 r. nr 68, poz. 344).
Wymagane dokumenty - Druk "zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące" ( PDF (36 KB)).
- Dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości (osoby niepełnoletnie nieposiadające dokumentu stwierdzającego tożsamość - odpis skrócony aktu urodzenia).
- Książeczka wojskowa lub potwierdzenie zgłoszenia do rejestracji przedpoborowych:
- dotyczy to mężczyzn od 18 roku życia (którzy otrzymali potwierdzenie do rejestracji) do ukończenia 50 roku życia, a w przypadku mężczyzn posiadających stopnie wojskowe chorążych lub oficerów - 60 roku życia,
- dotyczy to kobiet przeniesionych do rezerwy, do ukończenia 40 roku życia, a w przypadku kobiet posiadających stopień chorążych lub oficerów - 50 roku życia.
- Dokument, z którego wynika najem lub własność lokalu (ewentualnie czynności zameldowania można dokonać w obecności wynajmującego, najemcy, osoby, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub właściciela lokalu, po okazaniu przez nią ww. dokumentu, celem potwierdzenia faktu pobytu osoby meldującej się).
Opłaty Nie podlega opłacie. Miejsce złożenia dokumentów Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 14 tel. (32) 324 84 56 e-mail: boo.1@mikolow.eu Jednostka obsługująca Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 14 tel. (32) 324 84 56 e-mail: boo.1@mikolow.eu Godziny urzędowania poniedziałek od 730 do 1700 od wtorku do piątku od 730 do 1530 Sposób załatwienia sprawy Wydanie potwierdzenia zameldowaniu na pobyt czasowy trwający powyżej 3 miesięcy (ważne do czasu upływu terminu zameldowania). Termin załatwienia sprawy Niezwłocznie w obecności wnioskodawcy. Sposób przekazania informacji o sprawie Odbiór potwierdzenia zameldowania bezpośrednio po dopełnieniu obowiązku meldunkowego. Tryb odwoławczy Nie przysługuje.
|