|
|
Wydanie dowodu osobistego w przypadku utracenia - Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwsze ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym przy użyciu dostępnych środków, w szczególności telefaksu lub poczty elektronicznej, organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu. Osoba która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.
- W razie znalezienia własnego dowodu osobistego, zgłoszonego jako utracony, należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument.
- Wniosek o dowód osobisty składa się osobiście, małoletni składa wniosek w obecności swojego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.
- Dowód osobisty odbiera się osobiście. W przypadku odbioru dowodu osobistego przez osobę małoletnią, nie jest wymagana obecność jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.
- Dokumenty wymagane przy odbiorze dowodu osobistego: potwierdzenie złożenia wniosku - tzw. część B formularza.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 10.04.1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zmianami).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6.02.2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z 2009 r. nr 47., poz. 384).
Wymagane dokumenty - Wniosek ( PDF (27 KB)).
- 2 fotografie (aktualne, wyraźne o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy). Uwaga: osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające osobę z nakryciem głowy. Dokumentami poświadczającymi są:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
- Odpis skrócony:
- aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński,
- aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku - dla osób, które wstąpiły w związek małżeński.
Do wniosku nie dołącza się powyższych dokumentów, jeżeli zostały one sporządzone w Urzędzie Stanu Cywilnego w Mikołowie - potwierdzenie danych zawartych we wniosku następuje w tutejszym Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku, gdy dane zawarte w dowodzie osobistym nie uległy zmianie, a w dokumentacji dowodowej znajdują się odpisy akt stanu cywilnego wnioskodawcy, nie jest wymagane złożenie odpisów aktu urodzenia lub aktu małżeństwa. - Na żądanie organu - poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.
Opłaty Nie podlega opłacie. Miejsce złożenia dokumentów Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 13 tel. (32) 324 84 57, 324 84 58 e-mail: boo.1@mikolow.eu Jednostka obsługująca Referat Spraw Obywatelskich ul. Miarki 15 (budynek Białego Domku), I piętro, pokój nr 13 tel. (32) 324 84 57, 324 84 58 e-mail: boo.1@mikolow.eu Godziny urzędowania poniedziałek od 730 do 1700 od wtorku do piątku od 730 do 1530 Sposób załatwienia sprawy - Na podstawie przedłożonego wniosku sporządzany jest formularz, gdzie wnioskodawca potwierdza zgodność danych osobowych w nim zawartych własnoręcznym podpisem.
- Wydanie dowodu osobistego, którego odbiór wnioskodawca potwierdza własnoręcznym podpisem. Przy odbiorze dowodu osobistego wymagane jest potwierdzenie złożenia wniosku - tzw. część B formularza.
Termin załatwienia sprawy Do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Sposób przekazania informacji o sprawie Odbiór dokumentu osobiście w terminie uzgodnionym. Tryb odwoławczy Nie przysługuje.
|