|
|
Uchwała nr XLIII/862/2010 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 2.03.2010 w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznego Punktu Przedszkolnego prowadzonego w Mikołowie Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 131 i art. 218 ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240) w związku z art. 90 ust. 2d i ust. 4 i art. 14 ustawy z dnia 7.09.1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) na wniosek burmistrza Mikołowa, Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Postanowienia ogólne Ilekroć w uchwale jest mowa o: - ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
- uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
- podmiocie - należy przez to rozumieć osobę prowadzącą punkt przedszkolny,
- wniosku - należy przez to rozumieć wniosek o udzielenie dotacji,
- dotującym - należy przez to rozumieć gminę Mikołów.
§2 Ustalanie wysokości dotacji - Podmiot prowadzący punkt przedszkolny otrzymuje na każdego wychowanka dotację w wysokości 40% średnich wydatków bieżących (średnią arytmetyczną wydatków bieżących) ponoszonych na każdego wychowanka w przedszkolach publicznych gminy Mikołów.
- Dla każdego wychowanka niepełnosprawnego podmiot otrzymuje dotację w wysokości, 100% jaką przewidziano na niepełnosprawnego wychowanka przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę Mikołów w danym roku budżetowym.
- Jeżeli do niepublicznego punktu przedszkolnego uczęszcza wychowanek niebędący mieszkańcem gminy Mikołów, koszty udzielonej dotacji pokrywa gmina, której mieszkańcem jest wychowanek.
§3 Tryb udzielania dotacji - W danym roku budżetowym dotacji udziela się na podstawie wniosku złożonego do Zarządu Szkół i Przedszkoli Mikołowskich (jednostka sprawująca nadzór merytoryczny) przez podmiot w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
- Wniosek winien:
- określać organ prowadzący, pełną nazwę i adres punktu przedszkolnego,
- określać datę rozpoczęcia działalności przez placówkę przedszkolną,
- określać planowaną liczbę wychowanków (w tym planowaną miesięcznie liczbę wychowanków w okresie I -VI oraz w okresie IX-XII),
- zawierać zobowiązanie do informowania organu dotującego o zmianach w liczbie wychowanków,
- wskazywać nazwę banku oraz numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja,
- wskazywać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy osoby upoważnionej do miesięcznego rozliczania dotacji.
- Do wniosku należy dołączyć:
- potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię projektu organizacyjnego placówki,
- imienne wykazy wychowanków zamieszkałych na terenie innych gmin, zawierające:
- imię i nazwisko wychowanka,
- aktualny, dokładny adres jego zamieszkania,
- dokładną datę przyjęcia do punktu przedszkolnego,
- informacje o przewidywanym okresie uczęszczania do punktu przedszkolnego,
- w przypadku przyjęcia do punktu przedszkolnego po dniu 30 września wychowanka zamieszkałego na terenie innej gminy oraz każdorazowej zmiany miejsca zamieszkania któregoś z wychowanków podmiot zobowiązany jest powiadomić organ dotujący w terminie 14 dni od dnia powziętej informacji o tych okolicznościach.
- Dotacja, o której mowa §2 przekazywana będzie w 12 częściach, w terminie do końca każdego miesiąca.
- Dotacja przekazywana w danym miesiącu będzie korygowana (na podstawie informacji o rzeczywistej liczbie wychowanków w miesiącu, składaną comiesięcznie w terminie do 10-go każdego miesiąca do Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Mikołów i na podstawie przedłożonego rozliczenia za miesiąc poprzedni zgodnie z §4, ust. 1 niniejszej uchwały), o:
- nadpłaty - wynikające z pobrania nadmiernej wysokości dotacji w miesiącu poprzednim, stwierdzonej na podstawie przedłożonego rozliczenia dotacji za miesiąc poprzedni,
- niedopłaty - wynikające z otrzymania niepełnej wysokości dotacji w miesiącu poprzednim, stwierdzonej na podstawie przedłożonego rozliczenia dotacji za miesiąc poprzedni.
- Dotacja udzielona z budżetu gminy może być wykorzystana wyłącznie na dofinansowanie realizacji zadań punktu przedszkolnego w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacja może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących punktu.
§4 Tryb rozliczania i zakres kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji - Podmiot jest zobowiązany jest, począwszy od miesiąca następnego po otrzymaniu pierwszej transzy dotacji do przedstawienia w Zarządzie Szkół i Przedszkoli, w terminie 5 dni, po upływie każdego miesiąca, rozliczenia otrzymanej dotacji, zawierającego informację o rzeczywistej liczbie wychowanków w danym miesiącu, sporządzonej na podstawie dokumentacji przebiegu działalności wychowawczej i opiekuńczej.
- Przez rzeczywistą liczbę wychowanków w miesiącu VII i VIII rozumie się wychowanków, którzy kontynuują pobyt w punkcie przedszkolnym w kolejnym roku szkolnym, oraz wychowanków z naboru czerwcowego.
- Rozliczenie za miesiąc XII składa się do dnia 15 grudnia, podając w nim faktyczną liczbę wychowanków na dzień 10 grudnia.
- Za dzień przedłożenia miesięcznego rozliczenia dotacji przyjmuje się datę wpływu rozliczenia do organu dotującego.
- Ostateczne rozliczenie dotacji za miesiąc grudzień dokonywane jest niezależnie od rozliczenia określonego w pkt. 1, w terminie do 31 stycznia następnego roku budżetowego.
- Do ostatecznego rozliczenia dotacji podmiot zobowiązany jest złożyć oświadczenie o następującej treści: "Oświadczam, że środki otrzymane w formie dotacji podmiotowej w roku budżetowym..............na łączną kwotę: ...................... zostały wykorzystane wyłącznie na działalność bieżącą Punktu Przedszkolnego zgodnie z art. 90 ust. 3, pkt. 3d ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 572 z późn. zmianami).".
§5 Postanowienia końcowe - Podmiot prowadzący punkt przedszkolny zobowiązany jest do informowania organu dotującego o liczbie wychowanków spoza gminy Mikołów uczęszczających do punktu przedszkolnego.
- Podmiot jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej ustalenie liczby wychowanków punktu przedszkolnego objętego dotacją, a także sprawdzenie prze dotującego prawidłowości sposobu naliczenia dotacji.
- Dotującemu przysługuje prawo kontroli w zakresie danych stanowiących podstawę do naliczenia dotacji.
- W przypadku zakończenia prowadzenia działalności punktu przedszkolnego w trakcie roku budżetowego, podmiot zobowiązany jest do przedłożenia rozliczenia wykorzystania dotacji i do zwrotu niewykorzystanych środków w terminie do 15 dni od zakończenia działalności.
- Jeżeli podmiot nie dokonania zwrotu dotacji w obowiązującym terminie dotujący wyda decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych naliczonymi od dnia zakończenia działalności.
- W przypadku stwierdzenia w toku kontroli wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem dotujący wyda decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych naliczonymi od dnia przekazania dotacji z budżetu gminy.
- Dotowany podmiot zobowiązany jest do przechowywania dokumentów finansowo-merytorycznych podlegających kontroli, wskazanych w pkt. 3 przez okres minimum 5 lat.
§6 - Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi Mikołowa.
- Traci moc uchwała XLI/813/2009 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 15 grudnia 2009 roku w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu miasta dla Punktu Przedszkolnego prowadzonego w Mikołowie przez osoby fizyczne oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości jej wykorzystania.
- Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.
|