|
|
Uchwała nr XVII/263/2007 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 18.12.2007 w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Mikołów Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 40 ust. 2 pkt 3, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 roku o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. nr 261, poz. 2603 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Ustala się, że lokalem użytkowym jest każdy lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkaniowe. Lokalami użytkowymi będącymi własnością gminy Mikołów administruje Zakład Gospodarki Lokalowej w Mikołowie. §2 Lokale użytkowe mogą być oddawane w najem bądź w użyczenie. §3 - Najem lub użyczenie lokalu następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między najemcą lokalu lub biorącym lokal do używania a gminą Mikołów.
- Wybór najemcy następuje w drodze przetargu publicznego polegającego na licytacji stawki za 1 m2 powierzchni lokalu.
- Stawkę średnio-miejską na danym obszarze, w zasobach komunalnych, do przetargu ustala zarządzeniem burmistrz miasta.
- Jeżeli pierwszy przetarg nie wyłoni najemcy lokalu, burmistrz miasta ogłasza kolejny przetarg z możliwością obniżenia stawki wyjściowej maksymalnie o 50%.
- Jeżeli drugi przetarg nie wyłoni najemcy, burmistrz może wynająć lokal kontrahentowi w trybie bezprzetargowym.
- Burmistrz miasta może zawrzeć umowę najmu lokalu w trybie bezprzetargowym, gdy konieczne jest wyprowadzenie najemcy z dotychczasowego lokalu z powodów technicznych, organizacyjnych itp.
- Burmistrz miasta może w trybie bezprzetargowym zawrzeć umowę najmu lokalu użytkowego, jeżeli w miejsce dotychczasowego najemcy wstępuje jego dziecko lub inny zstępny (np. wnuk), w celu zachowania tradycji kupieckiej. Za tradycją kupiecką przyjmuje się prowadzenie działalności gospodarczej w tym lokalu przez okres co najmniej 15 lat przez dotychczasowego najemcę a zstępny obejmujący ten lokal będzie prowadził działalność gospodarczą w tym samym zakresie.
- Lokale użytkowe mogą być oddawane w użyczenie jednostkom organizacyjnym gminy, organizacjom pożytku publicznego lub innym organizacjom pozarządowym służącym dobru publicznemu. Listę takich organizacji, dla potrzeb niniejszej uchwały, tworzy i prowadzi burmistrz miasta.
- Lokale użytkowe mogą być oddawane w użyczenie również osobom fizycznym i osobom prawnym innym niż wymienione w pkt. 8. (np. jednostkom policji, państwowej straży pożarnej itp.) w celu wypełniania przez nie zadań publicznie użytecznych - w tym z zakresu kultury, sportu i bezpieczeństwa publicznego - z których realizacji w oddanym w użyczenie lokalu biorący do używania nie czerpie korzyści materialnych. Oddanie lokalu do używania w takim wypadku jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji ds. Budżetu Rady Miejskiej Mikołowa.
§4 Burmistrz miasta może dwa razy w roku dokonać podwyżek stawek czynszowych maksymalnie o 10% za każdym razem. §5 - Umowy najmu lokali użytkowych zawiera się na czas nieokreślony.
- Dopuszcza się możliwość zawierania umów terminowych, jeżeli możliwość taka była zapisana w ogłoszeniu o przetargu.
§6 W ogłoszeniu o przetargu burmistrz miasta może zastrzec przeznaczenie oddawanego w najem lokalu, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie społeczne na określony rodzaj działalności gospodarczej w gminie bądź uwzględniając inne preferowane w gminie cele, przewidziane między innymi w realizowanych na jej terenie programach społecznych i gospodarczych, w tym w strategii rozwoju gminy Mikołów. §7 Burmistrz miasta może udzielić ulgi w opłacie czynszowej za najem lokalu użytkowego, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji ds. Budżetu Rady Miejskiej Mikołowa, gdy z przyczyn leżących po stronie gminy korzystanie z lokalu jest utrudnione (remont obiektu, w którym znajduje się lokal, remont ulicy, przy której jest usytuowany, jej czasowe zamknięcie itp.). §8 - Najemca lokalu użytkowego, przed objęciem lokalu w posiadanie, jest zobowiązany wpłacić na konto Zakładu Gospodarki Lokalowej w Mikołowie, kaucję w wysokości wadium wpłaconego w trakcie postępowania przetargowego.
- Zakład Gospodarki Lokalowej w Mikołowie tworzy lokatę terminową z otrzymanej kaucji, którą jest zobowiązany zwrócić najemcy wraz z oprocentowaniem i po potrąceniu nieuregulowanych zobowiązań z tytułu najmu lokalu użytkowego w ciągu 30 dni od daty rozwiązania lub wygaśnięcia umowy najmu.
§9 Jeżeli najemca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki cywilnej bądź jawnej, to przed podpisaniem umowy najemca pozostający w związku małżeńskim i małżeńskiej wspólności majątkowej jest zobowiązany dostarczyć pisemną zgodę współmałżonka na zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego. Osoby nie pozostające w związku małżeńskim albo pozostające w związku małżeńskim z wyłączeniem wspólności majątkowej złożą na tę okoliczność stosowne oświadczenie. §10 - Najemca lokalu użytkowego lub biorący do używania jest zobowiązany dbać o jego stan techniczny i estetykę.
- Nakłady na dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy obciążają najemcę.
- Dopuszcza się możliwość partycypacji gminy w kosztach remontu, w tym w zakresie prac budowlanych, które podnoszą sprawność techniczną lokalu lub wpływają na jego estetykę zewnętrzną. Decyzję taką podejmuje w każdym wypadku burmistrz miasta po przedstawieniu opinii przez Zakład Gospodarki Lokalowej w Mikołowie.
§11 Przetargi na lokale użytkowe organizuje jednostka wskazana w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Miasta Mikołów. §12 W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. §13 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi Mikołowa. §14 Traci moc uchwała Rady Miejskiej Mikołowa nr XXX/441/2005 w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Mikołów z dnia 11 stycznia 2005 roku. §15 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Uchwała podlega opublikowaniu w Gazecie Mikołowskiej.
|