|
|
Uchwała nr XLVI/691/2006 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 25.04.2006 w sprawie trybu postępowania o udzielenie z budżetu miasta Mikołowa dotacji podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania Na podstawie art. 7, art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 176 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 249, poz. 2104 z 2005 r. z późn. zm.), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Z budżetu miasta Mikołowa mogą być udzielane dotacje podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku - na cele publiczne związane z realizacją zadań miasta Mikołowa z wyłączeniem sfery zadań publicznych określonych w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. §2 Wysokość środków na realizację zadań, o których mowa w §1 określa Rada Miasta. §3 - Dotacje na realizację zadań, o których mowa w §1 przyznawane są na podstawie pisemnego wniosku złożonego przez podmiot ubiegający się o jej przyznanie.
- Wniosek winien zawierać:
- dane o podmiocie ubiegającym się o przyznanie dotacji na realizację zadania,
- szczegółowy zakres rzeczowy, opis, charakterystykę zadania, na które złożono wniosek o dotację,
- termin i miejsce realizacji,
- kalkulowane koszty realizacji zadania ogółem, w tym wnioskowaną kwotę dotacji, jej przeznaczenie oraz wskazanie innych źródeł finansowania przedmiotowego zadania,
- oświadczenie o nie prowadzeniu działalności w celu osiągnięcia zysku.
- Burmistrz miasta może uzależnić rozpatrzenie wniosku o złożenie w określonym terminie uzupełniających informacji lub dokumentów.
- Rozpatrując wniosek na realizację zadania uwzględnia się w szczególności:
- znaczenie zadania dla celów realizowanych przez miasto,
- przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania,
- ocenę możliwości realizacji zadania przez składającego wniosek, dodatkowe, poza dotacją z budżetu miasta, źródła finansowania zadania - w tym wkład własny wnioskodawcy,
- ocenę wykonania zadań zleconych wnioskodawcy w okresie poprzednim, w zakresie rzetelności i terminowości ich realizacji oraz prawidłowości rozliczania otrzymanych środków z budżetu,
- możliwości finansowe budżetu miasta.
- W przypadku złożenia wniosków na realizację identycznych zadań przez kilku wnioskodawców burmistrz miasta dokonuje wstępnego wyboru najkorzystniejszej oferty w rozumieniu przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.
- Burmistrz miasta ma prawo dokonać wyboru wykonawcy zadania w przypadku otrzymania jednej oferty.
§4 - Do zawarcia umowy z wybranym podmiotem na realizację zadania zobowiązuje się burmistrza miasta Mikołowa.
- Umowę, o której mowa w punkcie 1 zawiera się na czas oznaczony, nie dłuższy niż rok budżetowy.
- Umowa, o której mowa w punkcie 1 winna zawierać postanowienia art. 132 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, a mianowicie:
- szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana, i termin jego wykonania;
- wysokość dotacji celowej udzielanej organizacji wykonującej zadanie i tryb płatności;
- termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia roku budżetowego;
- tryb kontroli wykonywania zadania;
- termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji celowej;
- termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji celowej, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania.
- Podmiot otrzymujący dotację prowadzi dokumentację i ewidencję zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym i finansowym.
- Dokumentację związaną z realizacją zadania dotowany przechowuje w swoich aktach.
- W przypadku braku ewidencji, o której mowa w punkcie 4, kwota przekazanej dotacji celowej podlega zwrotowi do budżetu miasta w terminie 14-tu dni od chwili stwierdzenia tego faktu wraz z ustawowymi odsetkami naliczonymi od daty przekazania środków na rachunek bankowy dotowanego.
§5 - Dotacja podlega szczegółowemu rozliczeniu finansowemu i rzeczowemu.
- Podmiot otrzymujący dotację zobowiązany jest do przedłożenia sprawozdania z realizacji zleconego zadania w terminie 15 dni po zakończeniu realizacji zadania.
- Sprawozdanie z realizacji zadania finansowanego lub dofinansowywanego dotacją winno zawierać przede wszystkim:
- zestawienie poniesionych kosztów wynikających z faktur, rachunków pokrytych środkami budżetowymi,
- opis zrealizowanego zadania.
- Zwrot niewykorzystanej części dotacji następuje zgodnie z zapisem §4 pkt 3 niniejszej uchwały.
- Dotowany nie może wykorzystać dotacji na zadania inne niż wskazane w umowie.
§6 - Burmistrz miasta kontroluje prawidłowość realizacji zleconego zadania.
- Czynności kontrolnych dokonuje Biuro Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miejskiego w Mikołowie.
- Zakres kontroli obejmuje:
- zgodność realizacji zadania z umową,
- dokumentację z realizacji zadania,
- przeznaczenie i wykorzystanie środków z dotacji.
- Z czynności kontrolnych sporządza się protokół, wydaje zalecenia i wnioski. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji zadania, wykorzystania dotacji niezgodnie z umową - umowa może być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym, a dotacja podlega zwrotowi wraz z odsetkami do budżetu miasta zgodnie z zapisem §4 pkt 6 uchwały.
§7 - Dotacja będzie przekazywana po podpisaniu umowy na rachunek wskazany przez dotowanego.
- Dopuszcza się przekazywanie dotacji w transzach. Rozliczenie transzy poprzedniej warunkuje otrzymanie transzy kolejnej.
§8 Traci moc uchwała nr XLVIII/592/2001 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 16 października 2001 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych. §9 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta Mikołowa. §10 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
|