|
|
Uchwała nr XXX/441/2005 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 11.01.2005 w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Mikołów Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 - Określa się zasady i tryb gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Mikołów, którymi administruje w imieniu miasta Zakład Gospodarki Lokalowej.
- Za lokal użytkowy uważa się lokal wynajmowany na cele inne niż mieszkalne.
§2 - Lokale użytkowe mogą być oddawane w najem.
- Decyzję o przeznaczeniu wolnego lokalu do oddania w najem podejmuje każdorazowo burmistrz miasta.
§3 - Najem lokalu użytkowego następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy najemcą lokalu a gminą.
- Wybór najemcy następuje w drodze przetargu polegającego na licytacji stawki czynszowej za 1 m2 powierzchni. Stawkę wyjściową do przetargu stanowi stawka wynikająca z aktualnej tabeli stawek czynszowych, odnoszona do ostatnio prowadzonej działalności w lokalu i strefy miasta w jakiej znajduje się lokal.
- Zapis pkt 2 nie dotyczy sytuacji, gdy ostatnio prowadzona działalność gospodarcza w lokalu, objęta była preferencyjną stawką czynszu. W takiej sytuacji burmistrz miasta ustala indywidualną stawkę wyjściową do przetargu.
- Jeżeli w wyniku ogłoszenia 2-krotnego przetargu na ten sam lokal, nie doszło do wyłonienia jego najemcy z uwagi na brak oferentów - burmistrz miasta ogłasza kolejny nowy przetarg obniżając stawkę wyjściową do przetargu maksymalnie do 30% stawki pierwotnej.
- Jeżeli przetarg z obniżoną stawką nie wyłoni najemcy, burmistrz miasta może wynająć lokal w drodze bezprzetargowej.
§4 - Stawki czynszu za lokale użytkowe stanowiące własność gminy Mikołów ustalone są zarządzeniem burmistrza miasta.
- Burmistrz miasta może dokonać podwyżki stawek czynszowych dwa razy do roku biorąc pod uwagę wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszony przez prezesa GUS oraz inne koszty zarządzania nieruchomością.
- Dla najemców, którzy po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały objęli w posiadanie lokal użytkowy w związku z zawarciem umowy najmu - nie stosuje się podwyżek stawek czynszowych przez okres pół roku od zawarcia umowy najmu.
- Wzrost stawek czynszowych, w stosunku do najemców lokali użytkowych wyłonionych w drodze przetargu - następuje w ustalonych proporcjach w przypadku zmiany zarządzeniem burmistrza miasta stawki bazowej o której mowa w pkt 1.
- W przypadkach wyjątkowo uzasadnionych, np. zamiana lokalu z uwagi na zagrażający bezpieczeństwu stan techniczny, burmistrz jest upoważniony do zawierania umów najmu lokali z pominięciem drogi przetargowej.
§5 - Upoważnia się burmistrza miasta do wynajmowania lokali użytkowych na zasadzie wynajmu "stanowiska handlowego" w lokalu o pow. określonej w warunkach przetargowych - w każdym przypadku, gdy jest to uzasadnione racjonalnym zagospodarowaniem lokalu i potrzebami społecznymi.
- Wybór najemców w lokalach o których mowa w pkt 1 następuje wg zasad określonych w §3 niniejszej uchwały.
- Umowy najmu "stanowiska handlowego" zawierane są na czas nieokreślony.
§6 - Osoba obejmująca w posiadanie lokal w związku z zawarciem umowy najmu, jest zobowiązana do wniesienia na konto administratora budynku kaucji zabezpieczającej ewentualne szkody wynajmującego związane z najmem lokalu, w wysokości min.3-miesiecznego należnego czynszu płaconego przez poprzedniego najemcę, najpóźniej w dniu zawarcia umowy.
- Administrator jest zobowiązany otrzymaną kaucję wpłacić na konto bankowe wynajmującego - ze wskazaniem, iż ma to być lokata terminowa.
- W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy najmu oraz przekazania przedmiotu najmu wynajmującemu, kaucja wraz z naliczonym oprocentowaniem podlega zwrotowi dotychczasowemu najemcy w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia ustania stosunku najmu pomniejszoną o wartość ewentualnych strat i zaległości czynszowych.
- Zapis pkt 1 nie dotyczy komunalnych osób prawnych, ochotniczych straży pożarnych, przychodni zdrowia oraz innych podmiotów prowadzących działalność publiczną, sportową i kulturalną.
§7 - Umowy najmu zawierane są na czas nieokreślony.
- W przypadku, gdy o zawarcie umowy najmu ubiega się podmiot zobowiązany do stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych - okres obowiązywania umowy najmu może być terminowy, krótszy niż określony w pkt 1.
§8 - Dopuszcza się możliwość udzielania zwolnień i ulg w opłatach czynszowych za najem lokali użytkowych po uzyskaniu opinii Komisji RM nr 2 ds. Budżetu.
- Dopuszcza się możliwość podnajmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy za zgodą burmistrza.
- Burmistrz miasta kwartalnie przedstawia Radzie sprawozdanie z ilości udzielonych zwolnień i ulg w opłatach czynszowych za najem lokali użytkowych.
§9 Lokale użytkowe wynajmowane przez przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie, spółki utworzone w trybie komercjalizacji przedsiębiorstw lub przekształcone spółdzielnie oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, mogą na ich wniosek być oddane w najem pracownikom ww. podmiotów lub utworzonych z ich udziałem podmiotów gospodarczych za zgodą burmistrza w trybie bezprzetargowym. §10 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta Mikołowa. §11 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego oraz podlega opublikowaniu w prasie lokalnej. Niniejsza uchwała została uchylona na mocy uchwały nr XVII/263/2007 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 18.12.2007 w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy Mikołów.
|