|
|
Uchwała nr XXVI/369/2004 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 28.09.2004 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu miasta Mikołowa Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1, art. 42 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 11 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7.07.1994 roku (t.j. Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r.) i art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27.03.2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 z 2003 r.), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu miasta Mikołowa i przyjmuje ustalenia zmiany planu jako przepisy gminne. §2 Zmiana planu obejmuje obszar określony w uchwale nr XLIV/549/2001 Rady Miejskiej Mikołowa z dn. 26.06.2001 r., znajdujący się na fragmencie obszaru Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokrem przy ul. Sosnowej. Granice terenu objętego opracowaniem określa rysunek planu ( PDF (856 KB)) w skali 1 : 1 000, stanowiący integralną część uchwały. §3 Dla zmiany planu obowiązują ustalenia: - tekstowe, stanowiące treść niniejszej uchwały,
- graficzne, określone na rysunku planu.
§4 - Z uwagi na brak badań powierzchniowych w systemie AZP oraz ze względu na wskazaną przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach możliwość wystąpienia materiałów archeologicznych, w obszarze objętym planem prowadzone prace ziemne powinny mieć zapewniony nadzór archeologiczny.
- Przedmiotowy obszar znajduje się w strefie ekspozycji, którą wyznaczono na zachód i południowy zachód od terenu parku pałacowego w Mikołowie Mokrem. W przypadku wprowadzania nowej zabudowy, należy wykonać studia widokowe na kościół i układ zieleni parkowej oraz cmentarnej. Na terenie strefy wszystkie projekty wymagające w świetle prawa budowlanego decyzji WZiZT należy uzgodnić i zatwierdzić u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
§5 Obszar objęty zmianą planu znajduje się w granicach terenu górniczego KWK "Bolesław Śmiały" - szczegółowe określenie warunków ochrony przed wpływami eksploatacji górniczej dla trwałych budowli i urządzeń, następować będzie w uzgodnieniu z właściwym organem państwowego nadzoru górniczego. §6 W granicach określonych w §2 uchwały ustala się następujące rodzaje przeznaczenia terenów: - US - tereny usług sportu,
- UI - tereny usług innych,
- KS - tereny obsługi komunikacji samochodowej,
- ZP - tereny zieleni zorganizowanej,
- KD - ulica dojazdowa.
§7 W granicach określonych w §2 uchwały ustala się przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania - zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu: Symbol | Przeznaczenie terenu | Użytkowanie | B5US | tereny usług sportu (brutto) | podstawowe: obszar przeznaczony pod obiekty sportu i rekreacji o charakterze terenowym - bez wprowadzania zabudowy kubaturowej, zieleń urządzona; umożliwia się dowolne kształtowanie terenu oraz ustawianie elementów małej architektury; dopuszczalne: obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej obsługujące funkcję podstawową; przystosowanie terenu do organizowania okazjonalnych imprez na wolnym powietrzu; | B5UI | tereny usług innych (brutto) | podstawowe: obszar przeznaczony pod kubaturowe obiekty obsługujące bezpośrednio tereny usług sportu B5US - zabudowania o charakterze magazynowo-socjalnym, gastronomicznym, recepcyjnym i innym, ściśle związanym z funkcjonowaniem terenów sportowych i pobliskiego Ogrodu Botanicznego; zakaz zabudowy innej niż podana w opisie użytkowania podstawowego i dopuszczalnego; dopuszczalne: drogi dojazdowe, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej obsługujące funkcję podstawową, zieleń zorganizowana | B5KS | tereny obsługi komunikacji samochodowej | podstawowe: obszar przeznaczony na parking, obsługujący tereny sportu i rekreacji z obiektami towarzyszącymi oraz fragment Ogrodu Botanicznego; zakaz zabudowy kubaturowej; dopuszczalne: drogi dojazdowe, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej obsługujące funkcję podstawową | B5ZP(a) B5ZP(b) | tereny zieleni zorganizowanej | podstawowe: obszar przeznaczony pod zieleń zorganizowaną, pełniącą funkcję zieleni izolacyjnej; zakaz zabudowy kubaturowej; dopuszczalne: elementy małej architektury, układ ciągów komunikacji pieszej, niewielkie elementy zabawowo-rekreacyjne, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej obsługujące funkcję podstawową | B5KD | tereny ulicy dojazdowej | podstawowe: obszar przeznaczony dla realizacji ulicy dojazdowej, obsługującej tereny sportu i rekreacji z obiektami towarzyszącymi; szerokość linii rozgraniczających ulicę wynosi 10 m; zakaz zabudowy kubaturowej; dopuszczalne: elementy małej architektury, układ ciągów komunikacji pieszej, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej obsługujące funkcję podstawową; | §8 Na terenach o których mowa w §7 ustala się następujące lokalne warunki i zasady: - Adaptuje się przebiegi istniejącej infrastruktury komunalnej z możliwością wprowadzenia korekt i przekładek własnym kosztem i staraniem na warunkach uzgodnionych z właścicielami sieci i urządzeń.
- Linie zabudowy i odległości projektowanych obiektów od granicy działki (strefa UI) zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego.
- Nowo projektowane obiekty kubaturowe (strefa UI) muszą nawiązywać charakterem do obiektów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie, a kolorystyka i zastosowane materiały muszą nawiązywać kompozycyjnie do sąsiednich obiektów i otaczających elementów zielonych.
- W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od zasad wymienionych w pkt. 3, jednak odstępstwa te należy uzgodnić z architektem miejskim.
§9 Obsługę obszaru objętego zmianą planu w zakresie infrastruktury technicznej ustala się następująco: - Na terenie objętym planem adaptuje się istniejące sieci i urządzenia infrastruktury technicznej naziemnej i podziemnej, obsługującej przedmiotowy teren i tereny sąsiednie. Zapewnia się możliwość dokonywania ich remontów i przebudowy.
- Zaopatrzenie w wodę w oparciu o ujęcie studzienne w Śmiłowicach. Rozprowadzenie siecią rozdzielczą o średnicach Ø 160 - Ø 80, podłączaną do miejskiego systemu wodociągów.
- Ustala się zasadę prowadzenia kanalizacji systemem rozdzielczym.
- Ustala się odprowadzenie ścieków sanitarnych poprzez sieć kanałów do projektowanej oczyszczalni w Mokrem, przy ul. Źródlanej, (docelowo poprzez przepompownię na oczyszczalnię "Centrum").
- Do czasu wybudowania systemu kanalizacji sanitarnej dopuszcza się stosowanie szczelnych zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości lub lokalnych urządzeń biologicznego ich oczyszczania.
- Wody opadowe powinny być kierowane do istniejących otwartych cieków wodnych, które należy odbudować lub tworzyć fragmenty kanalizacji deszczowej wprowadzane do cieków jw.
- Ustala się zaopatrzenie obiektów i terenu w energię elektryczną z istniejących linii napowietrznych i kablowych poprzez istniejące i projektowane stacje transformatorowe na warunkach określonych przez gestora sieci.
- Ustala się możliwość zaopatrzenia terenu w gaz z istniejącej sieci średnioprężnej poprzez odpowiedni reduktor, na podstawie warunków określonych przez administratora sieci. Należy zachować strefy ochronne określone przez operatora sieci.
- Ustala się zaopatrzenie w ciepło dla przygotowania ciepłej wody i dla celów grzewczych poprzez wykorzystanie alternatywnie:
- istniejącej sieci gazowej,
- istniejącej sieci energetycznej,
- zastosowanie lokalnych, proekologicznych urządzeń ciepłowniczych.
§10 Ustalenia niniejszego planu są zgodne z generalnymi zasadami zagospodarowania terenu zapisanymi w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołów". §11 - Na obszarze planu stawkę procentową do określenia wymiaru jednorazowej opłaty wzrostu wartości nieruchomości (o jakiej mowa w art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym) ustala się w wymiarze 20%.
- W odniesieniu do gruntów będących własnością gminy jednorazowa opłata w przypadku zbycia nieruchomości nie będzie pobierana.
§12 Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, tracą moc dotychczasowe ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa i jego zmian zawarte w uchwale: - nr XXXI/401/2000 RM Mikołowa z dnia 29.08.2000 (Dz. Urz. Woj. Śląskiego nr 39 z dnia 20.10.2000).
§13 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta Mikołowa. §14 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
|