Mikołów Biuletyn Informacji Publicznej
Mikołów
Strona główna Gmina Urząd Miasta Praca Urzędu Informacje Urzędu Rada Miejska
Mikołów Uchwały Rady Miejskiej z 2003 roku
Szukanie w serwisie
Deklaracje majątkowe radnych
Komisje Rady Miejskiej
Kluby radnych
Plany i programy
Uchwały Rady Miejskiej z 2011 roku
Ogłoszenia Rady Miejskiej

Uchwała nr IX/113/2003 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 27.05.2003 w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2003-2005

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) w związku z art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747 z późniejszymi zmianami), Rada Miejska w Mikołowie uchwala:

§1

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Zakładu Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o., z siedzibą w Mikołowie, przy ul. Waryńskiego 13, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§2

Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta Mikołowa.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik nr 1 do uchwały nr IX/113/2003

Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2003-2005

Plan opracowano zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747) oraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. nr 26, poz. 257)).

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji - podstawa prawna

Obowiązek sporządzenia wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych wynika z przepisu art. 21 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72 poz. 747). Zgodnie z ustawą, plan ten musi być zgodny z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, a następnie musi być zatwierdzony przez radę gminy.

Waga tego planu polega na tym, że będzie miał on w przyszłości bezpośredni wpływ na poziom opłat za wodę i ścieki, stosowanych przez ZIM Mikołów. Co więcej, zgodnie z par. 7, ust. 3 rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy, przy zatwierdzaniu taryf rada gminy nie może korygować kosztów, wynikających z inwestycji modernizacyjno-rozwojowych i ochrony środowiska przedstawionych w planie modernizacji i rozwoju, bez odpowiedniej korekty planu inwestycyjnego przewidzianego do realizacji w roku obowiązywania taryfy.

Zgodnie z ustawą, plan ten określa:

  1. planowany zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych,
  2. przedsięwzięcia rozwojowo-modernizacyjne w poszczególnych latach,
  3. przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz wprowadzanie ścieków,
  4. nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach,
  5. sposoby finansowania planowanych inwestycji.

Sytuacja obecna i potrzeby inwestycyjne

Zaopatrzenie w wodę

System zaopatrzenia w wodę miasta Mikołów oparty jest w głównej mierze na zakupie wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów bezpośrednio z sieci magistralnych oraz na dwóch ujęciach wód podziemnych czwartorzędowych, eksploatowanych przez Zakład Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Mikołowie.

Własne ujęcia wody znajdują się w Śmiłowicach oraz w Bujakowie.

Ujęcie wody w Śmiłowicach składa się z jednej studni czerpiącej wodę z czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Wydajność ujęcia wynosi 1 820 m3/d. Ujęcie zaopatruje w wodę sołectwa Śmiłowice, Paniowy, Borową Wieś oraz część Bujakowa. Wokół ujęcia wyznaczona jest strefa ochrony bezpośredniej. Ujęcie eksploatuje wodę na podstawie decyzji nr WS-6223-6/1/02 24/972/18331/02 z dnia 10.09.2002 r., ważnej do 10.09.2012 r.

Ujęcie wody w Bujakowie składa się z czterech studni czerpiących wodę z czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Wydajność ujęcia wynosi 15,5 m3/h (372 m3/d). Ujęcie pełni funkcję podstawowego zasilania dla Bujakowa. Wokół ujęcia wyznaczona jest strefę ochrony bezpośredniej. Ujęcie eksploatuje wodę na podstawie decyzji nr WS-6223-6/3/02 24/21/308/02 z dnia 31.12.2002 r., ważnej do 31.12.2007 r.

Ujęcie w Śmiłowicach posiada duże rezerwy wody. Wszystkie ujęcia są monitorowane pod względem bezpieczeństwa i chronione. Z punktu widzenia zasobów wód podziemnych istnieją okresowo znaczne ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę dla mieszkańców Bujakowa, dlatego prowadzone są działania mające na celu doprowadzenie brakującej ilości wody z ujęcia w Śmiłowicach.

Istniejące urządzenia wodociągowe umożliwiają całkowite pokrycie obecnych potrzeb wodnych miasta. Na system dystrybucji wody w Mikołowie składa się 299,8 km sieci wodociągowych oraz 89,3 km przyłączy. Stopień zaopatrzenia w wodę terenu miasta uznaje się za dobry. Z wodociągów korzysta obecnie około 99% mieszkańców Mikołowa. Pierścieniowy układ głównych wodociągów obejmujący swym zasięgiem miasto zapewnia niezawodność dostawy wody do odbiorców. Istnieją jeszcze w mieście odcinki wodociągów zbudowanych z rur azbestowo-cementowych, które w najbliższym czasie należy wymienić. Na dzień l stycznia 2003 r. w Mikołowie podłączonych do sieci wodociągowej było 5 836 odbiorców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych. Istnieją nieliczne gospodarstwa domowe na obrębie miasta w których ludzie korzystają z przydomowych studni, często czerpiąc wodę z I poziomu wodonośnego.

Najważniejsze zadania inwestycyjne w zakresie zaopatrzenia w wodę to:

  • modernizacje własnych ujęć wody,
  • budowa i modernizacja sieci wodociągowych,
  • wymiana przewodów azbestowo-cementowych.

Szczegółowo zadania inwestycyjne przedstawiono w:

  • tabeli l "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych - własne ujęcia wody",
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie
  • tabeli 4 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych - sieci wodociągowe".
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków

Sieć kanalizacyjna miasta Mikołowa obejmuje centralną, wschodnią i południowa część miasta, łącznie około 41,7 km kolektorów kanalizacji ogólnospławnej, 22 km kolektorów kanalizacji sanitarnej, 6,2 km przyłączy kanalizacyjnych. Poza zasięgiem kanalizacji sanitarnej są obszary sołectw: Mokre, Paniowy, Bujaków, Borowa Wieś, wschodnia część dzielnicy Kamionka oraz tereny znajdujące się poza działem wodnym - Gniotek i Regielowiec (zlewnia Wisły). Ścieki bytowo-gospodarcze oraz częściowo wody opadowe ze starej części miasta odprowadzone są kanalizacją ogólnospławną bezpośrednio do rzeki Jamna, stanowiącej dopływ Kłodnicy, a dalej górnej Odry.

Nowo budowane systemy kanalizacyjne (ostatnie 10 lat) to kanalizacje sanitarne odprowadzające ścieki do lokalnych mechaniczno-biologicznych oczyszczalni: Reta, Jet, Śmiłowice, Norwida.

Oczyszczalnia ścieków Reta przekazana została do eksploatacji w 1992 r. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, o przepustowości 600 m3/dobę. Oczyszczone ścieki odprowadzane są rowem do rzeki Jamna.

Oczyszczalnia ścieków Jet przekazana została do eksploatacji w 2001 r. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, o przepustowości 24 m3/dobę. Oczyszczone ścieki odprowadzane są rowem do rzeki Jamna.

Oczyszczalnia ścieków Śmiłowice przekazana została do eksploatacji w 2002 r. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, o przepustowości 82,5 m3/dobę. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do cieku odwadniającego pobliskie pola i łąki.

Oczyszczalnia ścieków Norwida przekazana do eksploatacji została w latach 70-tych, jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, o przepustowości 65,0 m3/dobę. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Jamna.

Osad powstający wskutek oczyszczania ścieków jest tymczasowo składowany na terenie oczyszczalni ścieków Reta, a następnie wykorzystywany będzie do rekultywacji terenów poprzemysłowych. Sporadycznie jest on składowany na miejskim składowisku odpadów.

Sieć kanalizacji deszczowej jest w eksploatacji Urzędu Miasta. Znajduje się ona w centralnej części miasta oraz obsługuje osiedla mieszkaniowe wielorodzinne.

Miasto Mikołów posiada opracowaną w 1999 r. koncepcję kanalizacji sanitarnej na terenie całej gminy oraz analizę ekonomiczno-techniczną tego przedsięwzięcia, w oparciu o które realizowana jest budowa nowych odcinków kanalizacji.

Najważniejsze zadania inwestycyjne w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków to:

  • budowa nowej oczyszczalni ścieków Centrum,
  • budowa sieci kanalizacji sanitarnej,
  • budowa sieci kanalizacji deszczowej,
  • budowa kolektorów ściekowych.

Szczegółowo zadania inwestycyjne przedstawiono w:

  • tabeli 2 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń kanalizacyjnych - przepompownie ścieków",
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie
  • tabeli 3 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń kanalizacyjnych - oczyszczalnia ścieków",
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie
  • tabeli 5 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń kanalizacyjnych - sieci kanalizacji sanitarnej",
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie
  • tabeli 6 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń kanalizacyjnych - sieci kanalizacji deszczowej".
    Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Pozostałe inwestycje

Poza inwestycjami związanymi bezpośrednio z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków, Zakład Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Mikołowie przewiduje wykonanie modernizacji urządzeń oraz zakupy inwestycyjne, na potrzeby funkcjonowania administracji przedsiębiorstwa oraz przeniesienia bazy sprzętowo warsztatowej działu wodociągowego do siedziby przy ul. Waryńskiego 13.

Szczegóły przedstawione zostały w tabeli 7 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych -pozostałe inwestycje".

Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji - zadania i finansowanie

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione uwarunkowania, możliwości finansowe przedsiębiorstwa i gminy, a także przewidywany udział mieszkańców w finansowaniu budowy niektórych zadań inwestycyjnych (sieci wodociągowe oraz kanalizacji sanitarnej), w zestawieniach poniżej zamieszczono proponowany przez Zakład Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Mikołowie plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2003-2005.

Suma wydatków inwestycyjnych na lata 2003-2005, w podziale na źródła finansowania, przedstawiona została w tabeli 8 "Harmonogram realizacji wieloletniego planu modernizacji i rozwoju urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych - ogółem".

Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

W podsumowaniu poniższych zestawień warto podkreślić, że największa aktywność inwestycyjna w zakresie rozwoju systemu wodociągowo-kanalizacyjnego przypadnie na lata 2004-2005. Na lata te przypada realizacja budowy oczyszczalni ścieków Centrum.

Problemem przy realizacji tej inwestycji będzie jej szeroki zakres, a co za tym idzie wysokie koszty. Ponieważ wydatki inwestycyjne ogółem wyniosą tutaj ok. 40 mln zł, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że kwota ta przekroczy zarówno możliwości finansowe Zakładu Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Mikołowie, jak i miasta Mikołów. Niezbędne stanie się tutaj wykorzystanie tzw. "miękkich form finansowania", czyli bezzwrotnych dotacji i subwencji z krajowych i zagranicznych funduszy ochrony środowiska, dlatego inwestycja ta jest prowadzona bezpośrednio przez gminę Mikołów.

Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz odprowadzanie ścieków

Za najważniejsze przedsięwzięcie racjonalizujące zużycie wody należy zaliczyć zamierzenia mające na celu zwiększenie wydobycia wody z własnych ujęć wodnych, a w szczególności kompleksowa modernizacja studni głębinowej w Śmiłowicach. Zwiększenie ilości wydobywanej wody z własnych źródeł doprowadzi do obniżenia kosztów jednostkowych metra sześciennego wody (stałe koszty obsługi), a jednocześnie zmniejszy własne zakupy wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów (GPW) - które stale podnosi swoje ceny. Zapewnienie większej sprzedaży wody ze źródła w Śmiłowicach wymusza częściową przebudowę sieci wodociągowej (zmiana średnic), tak aby coraz większa ilość odbiorców była zaopatrywana z własnego ujęcia wody.

Znaczna różnica wysokości w konfiguracji terenu wymusza budowę dodatkowych przepompowni wodnych np. Paniowy - Bujaków.

Zabudowane w poprzednich latach reduktory ciśnienia w miejscach zakupu wody z GPW znacznie obniżyła ilość awarii wodociągowych. Reduktory te zabezpieczają sieci wodne przed niepożądanym wzrostem ciśnienia przy małym poborze wody - pora nocna. Mimo to konieczna jest dalsza wymiana starych, awaryjnych odcinków wodociągów aby obniżać straty własne wody.

Po wybudowaniu oczyszczalni Centrum przewiduje się wyłączyć z eksploatacji oczyszczalnie Norwida i Reta w celu optymalizacji kosztów oczyszczania ścieków, poprzez przełączenie ścieków odpowiednimi kolektorami do oczyszczalni Centrum. Sprowadzenie możliwie największej ilości ścieków do nowej oczyszczalni doprowadzi do ograniczenia kosztów stałych przedsiębiorstwa i lepszej kontroli procesów oczyszczania.

Powrót do pozostałych uchwał

 

Osoba odpowiedzialna za treść strony: Róża Jarczyk, Urząd Miasta Mikołów, Rynek 16, pok. nr 11, 43-190 Mikołów, tel.: (32) 324 85 11, e-mail: brm@mikolow.um.gov.pl
Biuletyn redaguje: Piotr Imiela, ZiP Soft s.c., tel./fax: (32) 238 34 90, e-mail: mikolow.bip@zipsoft.com.pl
Data wytworzenia: 2003.05.27
Data udostępnienia: 2004.01.19 01:40:37
Liczba odwiedzin strony: 3872 (ostatnie odwiedziny 2024.09.15 01:21:48)

Rejestr zmian strony    Redakcja biuletynu    Instrukcja obsługi    Informacje nieudostępniane 
 
e-mail: e-mail   
Strona główna ] [ Gmina ] [ Urząd Miasta ] [ Praca Urzędu ] [ Informacje Urzędu ] [ Rada Miejska ]
Copyright © 2003-2011 Urząd Miasta Mikołów