|
|
Uchwała nr VII/68/2003 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 25.03.2003 w sprawie odrzucenia zarzutu wniesionego do projektu zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mikołowa Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 10 i art. 24 ustawy z dnia 7.07.1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami), ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. nr 71, poz. 838 z 2000 r. z późniejszymi zmianami) i rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.03.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43, poz. 430 z 1999 r. z późniejszymi zmianami), a także zgodnie z uchwałą nr XXIX/123/00 Zarządu Miasta Mikołowa z dnia 25 października 2000 roku w sprawie ustalenia przebiegu publicznych dróg gminnych, Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Odrzucić zarzut wniesiony przez Sabinę Hetmańską-Wasilewską, dotyczący projektu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa dla terenów przeznaczonych pod ulicę dojazdową, określonych w ustaleniach projektu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa (dla obszaru wyznaczonego w uchwale nr XXII/284/2000 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 18 stycznia 2000 roku, określonego dla potrzeb planu jako Gronie) symbolem K11D. §2 Doręczyć wyciąg z niniejszej uchwały zainteresowanym stronom, wraz z pouczeniem zainteresowanej strony o dopuszczalności wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z siedzibą w Gliwicach. §3 Podstawę prawną uchwały uzasadnia się w sposób następujący: - Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) ustalanie przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenu należy do zadań własnych gminy. Przedmiotowa ulica (K11D), biorąc pod uwagę jej przebieg i parametry, stanowi niezbędne uzupełnienie istniejącego i projektowanego układu komunikacyjnego.
- Ślad projektowanej ulicy dojazdowej spełnia wymogi ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. nr 71, poz. 838 z 2000 r. z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43, poz. 430 z 1999 r. z późniejszymi zmianami). Przebieg ww. ulicy na etapie sporządzania projektu planu zagospodarowania przestrzennego był wielokrotnie analizowany, został również pozytywnie zaopiniowany przez odpowiednie organy uzgadniające.
- Zgodnie z uchwałą nr XXIX/123/00 Zarządu Miasta Mikołowa z dnia 25 października 2000 roku w sprawie ustalenia przebiegu publicznych dróg gminnych określa się, że ulica Wrzosowa zlokalizowana jest na przedłużeniu ulicy Długiej i przebiega od drogi krajowej nr 928 aż do ulicy Dołowej - w sposób przedstawiony w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa.
§4 Ustalenia niniejszej uchwały uzasadnia się w sposób następujący: Ustalenie linii rozgraniczających ulicę Wrzosową (K11D) związane jest z regulacją prawną obowiązującej obecnie uchwały RM miasta Mikołowa, dotyczącej ustalenia wykazu ulic gminnych i ich przebiegu. Ulica Wrzosowa znajduje się w tym właśnie wykazie (zlokalizowana na przedłużeniu ulicy Długiej i przebiega od drogi krajowej nr 928 aż do ulicy Dołowej), dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna być wydzielona w planie zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym ulica ta uzyskała najmniejsze, dopuszczalne ustawowo linie rozgraniczające o szerokości 10 m. Wydzielenie linii rozgraniczających ulicy nie jest równoznaczne z automatycznym wyburzaniem lub przesuwaniem i przebudową istniejących zabudowań czy ogrodzeń - rezerwa terenu pod pas drogowy pozwala zachować w najbliższym sąsiedztwie ulicy w miarę przejrzysty i odpowiednio oddalony układ zabudowań. W sprawie przebiegu drogi w pobliżu ujęć wód podziemnych "Gronie" uzyskano porozumienie z przedstawicielami Kompanii Piwowarskiej SA z siedzibą w Poznaniu. Na tej podstawie określono ostateczny przebieg ulicy dojazdowej K11D w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wody tak, że nie koliduje ona z ustaloną strefą bezpośredniej ochrony ujęć. Biorąc pod uwagę ochronę środowiska przyrodniczego nadmienia się, że możliwości wynikające z wykorzystania współczesnych rozwiązań technicznych pozwalają na wykonanie przedmiotowej ulicy w sposób, który nie zakłóci funkcjonowania środowiska przyrodniczego, i który nie będzie powodował utrudnień podczas użytkowania ulicy. Istotny jest również fakt, że wydzielona ulica dojazdowa nie jest przeznaczona do ruchu samochodów ciężarowych wielkogabarytowych, a ma służyć głównie usprawnieniu lokalnego ruchu samochodów osobowych. Podsumowując - ze względu na ciągłe powiększanie się terenów mieszkaniowych i jednoczesną konieczność usprawniania układu komunikacyjnego, uzasadnione jest pozostawienie proponowanej w projekcie planu rezerwy pod przedmiotową ulicę. §5 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta. §6 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Powrót do pozostałych uchwał
|