|
|
Uchwała nr VI/44/2003 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 25.02.2003 w sprawie odrzucenia zarzutu wniesionego do projektu zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mikołowa Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 10 i art. 24 ustawy z dnia 7.07.1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Odrzucić zarzut wniesiony przez Bartłomieja Buchalik, dotyczący projektu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa dla terenów przeznaczonych pod tereny obsługi komunikacyjnej, określonych w ustaleniach projektu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa (dla obszaru wyznaczonego w uchwale nr XXII/281/2000 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 18 stycznia 2000 roku, określonego dla potrzeb planu jako Centrum) symbolem A42KS. §2 Doręczyć wyciąg z niniejszej uchwały zainteresowanym stronom, wraz z pouczeniem zainteresowanej strony o dopuszczalności wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z siedzibą w Gliwicach. §3 Podstawę prawną uchwały uzasadnia się w sposób następujący: - Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) ustalanie przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenu należy do zadań własnych gminy. Dotychczasowy zapis w planie zagospodarowania przestrzennego przedmiotowego terenu przewidywał rezerwę terenu pod obsługę komunikacyjną. Funkcja ta została przyjęta przez Zarząd Gminy bez zastrzeżeń, dlatego też adaptowano ją do sporządzanego projektu planu w niezbędnym zakresie.
- Na etapie składania wniosków do projektu planu nie złożono formalnego wniosku, dotyczącego zmiany przeznaczenia przedmiotowego terenu.
§4 Ustalenia niniejszej uchwały uzasadnia się w sposób następujący: Teren, którego bezpośrednio dotyczy zarzut, w obecnie obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod obsługę komunikacyjną. Dlatego też zapis w projekcie nowego planu, umożliwiający takie zagospodarowanie, nie jest spowodowany zmianą przeznaczenia terenu (stanowiącego własność osoby fizycznej) - jest jedynie adaptacją obowiązującego w planie zagospodarowania zapisu z jego uszczegółowieniem. Dlatego też proponowany w projekcie planu zapis nie powoduje zmniejszenia wartości przedmiotowej działki, czyli nie narusza prawa własności. Zarząd Gminy Mikołów z właściwą powagą podszedł do zagadnienia i ustalił w sporządzanym projekcie planu, że parcele położone pomiędzy ul. Krakowską i południową granicą jednostki A42KS zostaną scalone i powtórnie podzielone w sposób, który umożliwi każdemu z właścicieli otrzymanie terenu o powierzchni proporcjonalnej do powierzchni wnoszonej, pomniejszonej o powierzchnię ulic i parkingów. Na parkingi i ulice przeznaczone będą przede wszystkim tereny będące własnością gminy. Zabieg ten wprowadzono w celu zminimalizowania strat powierzchni prywatnych działek, objętej liniami rozgraniczającymi jednostki A42KS. Należy tu nadmienić, że propozycje projektowe dla poruszanego obszaru poddane były konsultacjom społecznym i były wstępnie uzgodnione pozytywnie. Ponadto proponowany dla jednostki A42KS zapis umożliwia wykonanie parkingów, których realizacja spowoduje podniesienie atrakcyjności tego fragmentu śródmieścia i przyciągnięcie większej liczby klientów do istniejących tamże usług. Powyższe ustalenia uwzględniają w sposób kompromisowy prawo do dysponowania własnością, interes gminny oraz społeczną problematykę zagadnienia. §5 Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta. §6 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Na mocy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sygn. akt IISA/Ka 893/03 z dnia 19.08.2004 r. stwierdzono nieważność niniejszej uchwały. Powrót do pozostałych uchwał
|