|
|
Uchwała nr XXX/447/2005 Rady Miejskiej w Mikołowie z dnia 11.01.2005 w sprawie zatwierdzenia Statutu dzielnicy Kamionka Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 7, art. 35, art. 40 ust. 2 pkt 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami), Rada Miejska w Mikołowie uchwala: §1 Zatwierdzić Statut dzielnicy Kamionka, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały. §2 Wykonanie uchwały powierza się przewodniczącemu Rady Miejskiej. §3 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Statut Samorządu Mieszkańców dzielnicy Mikołów Kamionka będącej jednostką pomocniczą gminy Mikołów Nazwa i teren działania - Mieszkańcy Dzielnicy stanowią jej Wspólnotę Samorządową.
- Granice zasięgu terytorialnego Dzielnicy określone są w załączniku nr 1 do Statutu Gminy Mikołów.
Organy Jednostki Pomocniczej Są nimi: Rada Dzielnicy i Zarząd Dzielnicy. Organ Uchwałodawczy Organem Uchwałodawczym jest Rada Dzielnicy. Liczba Członków Rady Dzielnicy, określona art. 17 oraz 37.1 ustawy o samorządzie gminnym, wynosi 15 osób. Rada Dzielnicy - Rada Dzielnicy pochodzi z wyboru mieszkańców.
- Czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim mieszkańcom Dzielnicy.
- Pierwsze zebranie mieszkańców dzielnicy, na którym będzie dokonany wybór Rady Dzielnicy zwołuje Przewodniczący Rady Miejskiej.
- Zebranie Mieszkańców Dzielnicy jest ważne gdy mieszkańcy dzielnicy zostali powiadomieni nie później niż 7 dni przed terminem zebrania i bierze w nim udział co najmniej 50 stałych mieszkańców posiadających czynne prawo wyboru.
- Jeżeli w wyznaczonym terminie liczba uczestników zebrania nie spełnia wymogu określonego w punkcie 4, zwołujący zebranie mieszkańców może zarządzić odbycie następnego zebrania w tym samym dniu po upływie 30 min. Zebranie zwołane w tym trybie jest ważne bez względu na liczbę uczestników.
- Obecni na zebraniu mieszkańcy Dzielnicy zgłaszają kandydatów do Rady Dzielnicy i uzyskują zgodę wyrażoną publicznie przez kandydata. Nieobecny kandydat musi pisemnie wyrazić zgodę na kandydowanie w Biurze Rady Miejskiej.
- Uprawnieni do głosowania mieszkańcy Dzielnicy głosują przy pomocy kartek opatrzonych pieczątką Rady Miejskiej.
- Wybory przeprowadza się według regulaminu zatwierdzonego przez zebranie mieszkańców Dzielnicy.
- Liczba kandydatów do Rady Dzielnicy jest nieograniczona.
Zarząd Dzielnicy - W skład Zarządu Dzielnicy wchodzi od 3 do 5 członków w tym: przewodniczący Zarządu i wiceprzewodniczący Zarządu oraz sekretarz.
- Przewodniczącego Rady Dzielnicy wybiera się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy statutowego składu Rady Dzielnicy.
- Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy jest przewodniczący Rady Dzielnicy.
- Pozostałych członków Zarządu wybiera Rada Dzielnicy z pośród swoich członków na wniosek przewodniczącego w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- Uchwały Zarządu Dzielnicy zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Przewodniczący Rady Dzielnicy reprezentuje ją na zewnątrz.
- Z tytułu pełnionej funkcji Przewodniczący Rady Dzielnicy otrzymuje dietę.
- Przewodniczący Rady Dzielnicy powinien brać udział w Sesjach Rady Miejskiej.
- Do zadań Zarządu Dzielnicy należy:
- przygotowywanie projektów uchwał i stanowisk Rady Dzielnicy,
- wykonywanie uchwał Rady Dzielnicy,
- wnioskowanie w sprawie przyznania wszelkich form pomocy społecznej mieszkańcom Dzielnicy,
- organizowanie i koordynowanie inicjatyw i przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców,
- zbieranie oraz przekazywanie do właściwych organów wniosków i innych wystąpień mieszkańców dotyczących Dzielnicy,
- sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności Zarządu Dzielnicy oraz przedkładanie go Radzie Dzielnicy.
Kadencja Rady Kadencja Rady Dzielnicy upływa z końcem roku kalendarzowego w którym upływa kadencja Rady Miejskiej. Zebrania Rady - Rada zbiera się nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady, chyba że przepis szczegółowy statutu stanowi inaczej.
- W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady.
Zebranie mieszkańców Nie rzadziej niż raz w roku, Przewodniczący Rady, zwołuje zebranie mieszkańców, na którym Rada składa sprawozdania ze swej działalności oraz przyjmuje wnioski i postulaty mieszkańców. Zespoły problemowe Rada Dzielnicy może tworzyć komisje - zespoły problemowe, składające się z członków Rady i spoza Rady, określając zakres ich działania. Obowiązki Członka Rady - Członek Rady jest obowiązany do brania udziału w pracach Rady i jej organów oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany.
- Członek Rady jest obowiązany do aktywnego reagowania na wszelkie zjawiska i problemy związane z całokształtem życia mieszkańców na obszarze funkcjonowania Dzielnicy oraz do podejmowania działań na rzecz mieszkańców (stosuje się wszelkie formy przewidziane postanowieniami niniejszego statutu).
- Członek Rady ma obowiązek utrzymywania więzi z wyborcami a w szczególności:
- informowania wyborców o aktualnej sytuacji Dzielnicy,
- konsultowania materiałów, spraw i projektów uchwał Rady,
- upowszechnienia uchwał i przedsięwzięć Rady,
- informowania wyborców o swojej działalności w Radzie,
- przyjmowania postulatów, wniosków i skarg wyborców.
Ponadto Członek Rady powinien: - uczestniczyć w spotkaniach z wyborcami,
- udzielać na żądanie zainteresowanych wyborców odpowiedzi na piśmie na skierowane do niego wnioski i postulaty.
Zakres działania Rady Dzielnicy Do zakresu działania Rady Dzielnicy należą następujące sprawy: - Współpraca z organami Gminy w zakresie spraw istotnych dla mieszkańców dzielnicy.
- Informowanie władz miasta o społecznym odbiorze skuteczności, celowości i stylu działania władz miasta.
- Współdziałanie z funkcjonującymi na terenie Dzielnicy organizacjami i komitetami, działającymi na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkańców wspólnoty.
Gospodarka finansowa Dzielnicy - Rada Dzielnicy nie tworzy własnego budżetu. W ramach budżetu Gminy ustala się corocznie środki finansowe do rozdysponowania przez Dzielnicę.
- Przewodniczący i Rada Dzielnicy w oparciu o postulaty mieszkańców przygotowują propozycje podziału przyznanych środków finansowych i przedstawiają je Burmistrzowi Miasta, który po uzyskaniu opinii właściwych Komisji Rady Miejskiej przygotowuje projekt uchwały w tej sprawie i kieruje go na Sesję Rady Miejskiej.
- Po podjęciu przez Radę Miejską stosownej uchwały, Przewodniczący Rady Dzielnicy podaje do wiadomości mieszkańcom Dzielnicy zatwierdzony podział przyznanych środków finansowych.
- Obsługę gospodarki finansowej Dzielnicy oraz rzeczowego wykonania zatwierdzonych zadań zapewnia Urząd Miasta.
- Do kontaktów z Burmistrzem i Skarbnikiem Miasta w sprawach finansowych Dzielnicy uprawniony jest Przewodniczący Rady Dzielnicy lub upoważniona przez niego osoba spośród członków Rady Dzielnicy.
Sposób realizacji zadań Rady - Zadania należące do zakresu działania Rada Dzielnicy realizuje poprzez inspirowanie i opiniowanie na terenie funkcjonowania Dzielnicy:
- planów zagospodarowania przestrzennego,
- budżetu miasta na dany rok,
- działań w zakresie infrastruktury technicznej dzielnicy, porządku i bezpieczeństwa w dzielnicy,
- ochrony zdrowia i opieki społecznej,
- szkolnictwa i kultury,
- rekreacji i sportu,
- ochrony środowiska,
- komunikacji i transportu,
- innych spraw będących w kompetencji Gminy.
- Wykonując swoje zadania Dzielnica może korzystać z pomocy Urzędu Miasta w Mikołowie, organizacji społecznych i młodzieżowych oraz wykorzystywać aktywność mieszkańców.
Wygaśnięcie mandatu członka Rady Dzielnicy - Wygaśnięcie mandatu następuje wskutek:
- śmierci,
- zrzeczenia się mandatu,
- prawomocnego skazującego wyroku sądu orzeczonego wobec członka Rady Dzielnicy za przestępstwo umyślne,
- zmian miejsca zamieszkania poza teren Dzielnicy.
- Rada Dzielnicy potwierdza uchwałą wygaśnięcie mandatu Członka Rady.
- Uzupełnienie składu osobowego Rady Dzielnicy następuje na zebraniu mieszkańców Dzielnicy w przypadku, gdy skład osobowy Rady zmniejszy się do 10 osób.
Kontrola i nadzór nad działalnością Dzielnicy - Nadzór nad działalnością Dzielnicy sprawuje Rada Miejska.
- Nadzór nad działalnością organów Dzielnicy sprawowany jest na podstawie kryteriów: zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności.
- Rada Miejska ma prawo żądania informacji i danych dotyczących organizacji i funkcjonowania Dzielnicy niezbędnych do wykonywania jej uprawnień oraz wglądu do dokumentacji.
- Bieżącą kontrolę nad statutową działalnością Dzielnicy sprawuje Burmistrz Miasta.
- Z czynności kontrolnych organów Dzielnicy Burmistrz Miasta składa sprawozdanie Radzie Miejskiej.
Postanowienia końcowe - W sprawach spornych przysługuje Radzie Dzielnicy prawo odwołania do Rady Miejskiej.
- Uchwalenie wniosków w przedmiocie zmian niniejszego Statutu następują w formie uchwały Rady Dzielnicy zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Rady.
- Statut niniejszy i jego zmiany podlegają zatwierdzeniu przez Radę Miasta Mikołowa.
Wykaz ulic - Baziowa
- Brzechwy Jana
- Bzów
- Cicha
- Cienista
- Czereśniowa
- Dolina Jamny
- Dzwonkowa
- Goździków
- Grabowa
- Jagodowa
- Katowicka, poza obwodnicą
- Kościuszki Tadeusza
- Leśna
- Miła
- Morcinka Gustawa
- Paprotek
- Plebiscytowa, poza obwodnicą
- Poprzeczna
- Porazińskiej Janiny
- Pułaskiego Kazimierza, gen.
- Sadowa
- Sienkiewicza Henryka
- Słowicza
- Świerkowa
- Wąska
- Wiązowa
- Wieczorka Józefa
- Wiosenna
- Zawiszy Czarnego
- Ziębia
|